راهنمای دریافت وام

وام زنان سرپرست خانوار چیست و چه مزایایی دارد؟

همان‌طور که می‌دانید، وام‌ها انواع گوناگونی دارند که افراد با توجه به نیاز خود از آن استفاده می‌کنند. یکی از این وام‌ها، وام زنان سرپرست خانوار است که به بانوان کم‌درآمد و سرپرست خانواری که در شرایط دشوار مالی قرار دارند، کمک می‌کند تا بتوانند نیازهای اساسی خانواده را به کمک این وام تامین کنند. در ادامه‌ی بلاگ دیجی شهر به بررسی وام سرپرست خانوار می‌پردازیم و به مواردی که نیاز است تا پیرامون دریافت این وام بدانید، اشاره می‌کنیم. 

وام زنان سرپرست خانوار چیست؟

یکی از وام‌هایی که زنان کم‌درآمدی که سرپرست خانوار هستند و نیاز به حمایت مالی برای تامین نیازهایی همچون مسکن، آموزش، مواد غذایی و یا حتی راه‌اندازی یک کسب‌وکار دارند دریافت می‌کنند، وام زنان سرپرست خانوار است که در نهایت باعث افزایش استقلال زنان و پیشبرد اهداف اقتصادی آنان می‌شود. این وام به نام «وام بلاعوض زنان سرپرست خانوار تحت پوشش کمیته امداد یا بهزیستی و وام اشتغال خرد زنان سرپرست خانوار» نیز شناخته شده است و فقط به زنانی تعلق خواهد گرفت که از مدارک لازم و شرایط این برخوردار باشند.

بیشتر بخوانید: همه چیز درباره چک بین بانکی

وام زنان سرپرست خانوار چه مزایایی دارد؟

هدف اصلی وام‌ها بهبود زندگی افراد است و وام زنان سرپرست خانوار نیز از این قاعده مستثنی نیست. یکی از مهم‌ترین مزیت‌هایی که اخذ این وام دارد، سود کم و شرایط بازپرداخت منعطف آن است؛ البته این مزیت‌ها به همین جا ختم نمی‌شود و در ادامه‌ی این بلاگ، به بررسی دیگر مزایای دریافت این وام می‌پردازیم.

افزایش استقلال مالی: دریافت این وام برای زنان این امکان را فراهم می‌کند تا بتوانند در اغلب موارد نیازهای خود و خانواده‌شان را تامین کنند. این تامین نیاز باعث می‌شود تا استقلال مالی این بانوان افزایش پیدا کند و دیگر نیازی به درآمد فرد دیگری از اعضای خانواده نداشته باشند. 

ایجاد فرصت راه‌اندازی کسب‌و‌کار: بانوان با استفاده از این وام می‌توانند با مهارت خاص خود، کسب‌وکار مستقلی نیز ایجاد کنند. به وجود آمدن فرصت‌های شغلی می‌توانند تا حد زیادی از بروز فقر در جامعه نیز جلوگیری کنند.

تقویت امنیت مالی: بحران‌های اقتصادی یکی از عواملی هستند که باعث می‌شوند امنیت مالی یک خانواده به خطر بیفتد؛ به‌خصوص اگر بانوان سرپرست خانواده بوده و مجبور به تامین هزینه‌های زندگی باشند. وجود فرصتی همچون وام، این امکان را در اختیار افراد می‌گذارد که در صورت بروز بحران‌های مال، بتوانند آن را مدیریت کنند.

ارتقای اعتمادبه‌نفس زنان: فرصت دریافت وام برای زنانی که سرپرستی خانوار را برعهده دارند، به آن‌ها اعتمادبه‌نفس بیشتری نیز می‌دهد و انگیزه‌ و توان مالی آن‌ها را بالا می‌برد. 

بالا رفتن مهارت‌‌ها: از دیگر مزایای این وام ایجاد فرصتی است که بانوان به کمک آن بتوانند مهارت‌های خود را ارتقا دهند و یا به یادگیری مهارت‌های جدید بپردازند. این افزایش مهارت به آن‌ها این امکان را می‌دهد تا بتوانند کسب‌و‌کار خود را راه‌اندازی کرده و یا شغل خود را به کمک آن دانش ارتقا دهند. 

مبلغ و نحوه بازپرداخت وام زنان سرپرست خانوار

شرایط و مبلغ کل وام به بانکی که متقاضی انتخاب می‌کند بستگی دارد. شرایط دریافت وام‌ زنان خانه‌دار یا زنان سرپرست در بانک‌های مختلف است. تا قبل از سال ۱۴۰۳، زنان سرپرست می‌توانستند تا ۱۰۰میلیون تومان با کارمزد ۴درصد دریافت کنند. زنان تحت پوشش کمیته امداد خودرو یا سازمان بهزیستی این فرصت دارند تا وام خود را تا ۷ سال بعد تسویه کنند.

مدارک مورد نیاز برای وام زنان سرپرست خانوار

برای دریافت وام زنان سرپرست خانوار نیاز است تا مانند سایر وام‌ها مدارکی نیز ارائه کنید. به صورت کلی مدارک شامل موارد زیر می‌شوند:

مدرک معتبر فنی‌و‌حرفه‌ ای و دیگر مراکز معتبر آموزشی، پرونده اشتغال و مجوز کار، تاییدیه صلاحیت فعالیت در کمیته اشتغال بهزیستی شهرستان‌‌ها، معرفی‌نامه بهزیستی یا کمیته امداد به بانک، از جمله مدارک لازم برای ثبت نام وام زنان سرپرست خانوار تحت پوشش بهزیستی هستند.

همچنین این افراد باید مدارک هویتی، اعم از شناسنامه، کارت ملی هوشمند یا رسید ثبت نام آن، به همراه کارت ملی قدیمی و مدارک مثبت سرپرست خانوار بودن مانند طلاق‌نامه را به بانک ارائه دهند.

نحوه ثبت‌نام وام زنان سرپرست خانوار چگونه است؟

در حال حاضر، هیچ سامانه‌ یا سایتی برای ثبت‌نام اینترنتی وام بلاعوض یا همان وام زنام سرپرست در نظر نگرفته شده است. در نتیجه افراد متقاضی باید به‌صورت حضوری به ارگان‌ها و بانک‌ها مراجعه کنند و از دریافت این وام طبق شرایطی که دارند مطمئن شوند.

سوالات متداول

مزایای دریافت وام زنان سرپرست خانوار چیست؟ افزایش استقلال مالی، ایجاد فرصت راه‌اندازی کسب‌وکار، تقویت امنیت مالی، ارتقای اعتمادبه‌نفس زنان، بالا رفتن مهارت‌‌ها بخشی از مزایای دریافت وام زنان سرپرست خانوار است.

چه مدارکی برای دریافت وام زنان سرپرست خانوار نیاز است؟ کارت ملی، شناسنامه، مدارک مبنی بر سرپرست بودن خانوار مانند طلاق‌نامه، مدرک فنی‌وحرفه‌ای و معرفی‌نامه از بهزیستی یا کمیته امداد، از مدارکی هستند که در هنگام دریافت وام زنان سرپرست خانوار باید ارائه کنید.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

10 دیدگاه

  1. سلام من خودم سرپرست خانوارهستم وضامن ویا چک ندارم که بخوام بدم ولی صفته تا هرچقدبخان میتونم بدم الان بایدچکارکنم ایابه من تعلق میگیردوام و ازکجابایددرخواست وام زنان سرپرست خانواربدم تکرارمیکنم نه ضامن کسرازحقوق دارم ونه چک چک صیادی ندارم ولی صفته میتونم بدم

  2. سلام من جدا شدم و خودم تنها زندگی میکنم در واقع سرپرست خودمم چه مدرکی باید داشته باشم؟؟اگر مثل بقیه فقط شعار نمیدین و یا تبلیغ الکی نمیکنید لطفاً جواب بدید و راهنمایی کنید

  3. سلام ـ من سرمرست هستم و کارم شاغل در سالن هستم و چک صیادی هم دارم. مبلغ ولمی که میدید چقدر هست و چن درصده و مدت بهز پرداختش؟

  4. سلام من شوهرم فوت شده خودم سرپرست خانواده هستم برای دریافت این وام باید چکار کنم ودر ضمن من۲۰۰ میلیون برای ودیعه منزل لازم دارم ممنون میشم راهنمایی کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا